Od czego zacząć?
Pojęcie no-code i Webflow zaczynają być coraz popularniejsze wśród designerów, coraz częściej widujemy bootcampy i inne możliwości nauki w Webflow. Jednak czy od razu musimy wydawać tysiące złotych na bootcampy? Jak wygląda droga do poznania Webflow na własnych warunkach?
Gdy już pojawi się u nas pomysł na rozwój i naukę w tym kierunku, warto pochylić się na początku nad samym tematem no-code. Warto dowiedzieć się jak to działa i o co z tym chodzi? Warto też poznać pełne spektrum dostępnych platform. Dobrym krokiem jest podjęcie decyzji, w jakim kierunku idziemy, bo ciężko będzie nam istnieć w jednej osobie jako twórca stron www, aplikacji webowych i aplikacji mobilnych. Myślę, że dobrym sposobem jest wybór ścieżki dla siebie i skupienie się na jakiś ramach dziedziny no-code. W moim przypadku był to web development na platformie Webflow i na tym skupię się w tym artykule.
Musimy mieć świadomość, że ten wybór ścieżki rozwoju w sferze no-code w dużym stopniu determinuje nam narzędzie, z jakiego będziemy korzystać ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby później rozwijać szerzej swoją wiedzę.
Jak no-code zainteresowało mnie kodowaniem?
W artykule o pracy no-code developera wspominałem, że bardzo pomaga znajomość CSS/HTML/JS. Ja wkroczyłem w no-code bez tej wiedzy, jedynie miałem jakieś podstawowe pojęcie.
Z racji tego, że wiele funkcji, nomenklatura w Webflow jest tożsama z tym jak wyglądają selektory, klasy, parametry w CSS to w zasadzie automatycznie z dużą dozą ciekawości zacząłem wchodzić świat kodu i tak od CSS/HTML do JavaScripta. JS w narzędziach no-codowca, jest swego rodzaju supermocą, która rozszerza możliwości Webflow do nieskończoności.
Dzięki temu wszystkiemu doskonale rozumiem możliwości, ograniczenia i łatwiej jest mi szukać optymalnych rozwiązań dla różnych problemów podczas no-code developmentu.
Najważniejsze milestone’y w nauce Webflow.
Żeby bardziej uporządkować sobie wiedzę i ścieżkę rozwoju, polecałbym rozpisać sobie takie kamienie milowe czyli po prostu ścieżkę nauki. Poniżej ściągawka:
Podstawy
- Czym są i jak działają klasy?
- Czym są i jak działają: gridy, flexboxy, bloki, quickstack.
- Jak działa pozycjonowanie? Czyli co to jest static, fixed, absolute, relative i sticky.
- Komponenty w Webflow.
- Jak wygląda RWD w Webflow?
- Animacje i interakcje, triggery.
- Figma to Webflow (jak sprawnie eksportować z Figmy)
Mid/Senior Range
- Custom Code i JavaScript w Webflow.
- CMS w Webflow. Jak budować bazy, jak zarządzać CMS?
- Conditional visiblity
- Dynamiczne style
- Lokalizacja, czyli inne języki na stronach.
- Custom parameters, czyli nadawanie dowolnych parametrów CSS.
- Frameworki i metodyka pracy.
- Zaawansowane animacje i GSAP.
- Narzędzia wspierające prace w Webflow np. Relume
- Integracje z innymi systemami np. Zapier, Memberstack.
- Frameworki (np. Finsweet Client First)
- E-commerce w Webflow.
- Aplikacje webowe w Webflow (np. Wized + Firebase)
Skąd czerpać wiedzę o Webflow?
Poniżej lista źródeł, z których warto czerpać wiedzę o Webflow.
- Webflow University https://university.webflow.com/
- Webflow University kurs 21-Day Portfolio https://university.webflow.com/courses/21-day-portfolio-course
- Webflow University kurs Webflow 101 https://university.webflow.com/courses/webflow-101
- YouTube Flux Academy https://www.youtube.com/@FluxAcademy
- YouTube Arnau Ros https://www.youtube.com/@ArnauRos
- YouTube Finsweet https://www.youtube.com/@Finsweet
- Nueve (płatne) https://www.nueve.design/ - bardzo dobre kursy nie tylko z Webflow, ale i z diznaju i całego know-how wokół dizajnu oraz biznesu. Także w modelu subskrypcyjnym https://www.nueve.design/plus
Webflow przeszedł nie tak dawno redesign UI. Bez obaw! Dalej wszystkie materiały są zrozumiałe i nie powinno to stwarzać trudności. Po za tym Webflow z tego powodu planuje odświeżyć swoje materiały.

Podsumowanie
Wiele źródeł mówi, że próg wejścia w Webflow jest wysoki — i mają rację. Jednak trzeba też wspomnieć, że im dalej się zagłębiamy w to tym nam łatwiej, bo Webflow wielu przerażają podstawy, czyli praca na klasach etc. Także im więcej wiemy, tym bardziej jest ekscytująco :).
Powodzenia w nauce! Michał z Funhaus 👋
Słowa kluczowe: webflow nauka, webflow kursy, no-code, rozwój, kursy, bootcamp, nauka, no-code development