Czym są frameworki w Webflow?
Frameworki w Webflow są to systemy, metodologie, instrukcje dotyczące struktury projektu w Webflow. Framework będzie zawierał dokumentację, która obejmuje metodologię nazewnictwa klas, strukturę strony, strategię zarządzania spacingiem i zazwyczaj narzędzie w postaci klonowanego projektu zawierającego Style Guide, aby można było szybko i sprawnie rozpoczynać nowe projekty.
Jakie to daje korzyści?
Po pierwsze frameworki opierają się na zasadach, które obowiązują w klasycznym modelu developmentu, dzięki czemu pomogą CI poszerzyć wiedzę na temat Webflow i metodologii tworzenia projektów.
Work smart, not hard
Frameworki pomagają pracować szybciej szczególnie przy większych projektach, im większy projekt tym korzyści z korzystania frameworka będą dla nas bardziej zauważalne. Opieramy się tu na klasach, które są ostylowane i można szybko dodać je do danych elementów, co bardzo przyśpiesza pracę.
Lepsza współpraca i skalowalność
Korzystanie z frameworka jest niezwykle przydatne w przypadku pracy w teamach, bo jest po prostu pracą na podstawie szeroko dostępnej dokumentacji. Także czy to pracujemy w teamie, czy przekazujemy projekt do klienta, czy po prostu wracamy do projektu po miesiącach lub latach to dzięki zastosowaniu frameworka łatwo możemy się w nim odnaleźć i wprowadzać zmiany w projekcie, lub go rozbudowywać.
Najpopularniejsze frameworki w Webflow
Najpopularniejsze framworki, które wybrałem, są jednocześnie najlepiej rozwijane i aktualizowane na bieżąco, a to właśnie było dla mnie najważniejszym kryterium przy tej liście.
- Client-first - który omawiamy w tym artykule.
- MAST
- Lumos
Client-first
Pierwszy framework, który szybko zdobył ogromną popularność w społeczności Webflow. (start wrzesień 2021). Jest najczęściej używanym frameworkiem ale nie oznacza to że nie warto pochylić się nad innymi opcjami.

Podejście
Kluczowym aspektem frameworka Client-First jest to, że każdy powinien móc go używać, od początkujących WF developerów do bardziej doświadczonych programistów. Przez to Client-First ma jeden mankament, bo używa pełnych nazw w systemie nazewnictwa klas, co po prostu wydłuża pisanie. np. home-header_background-image.
Client-first jest bardzo prostym systemem narzędzi. Zawiera on:
- Typografię
- Kolory
- Odstępy
- Podstawowe klasy strukturalne
Ma to swoje zalety i wady, bo łatwiej go używać, jednak niestandardowe właściwości CSS otrzymują już niestandardową klasę.
Przyjazny dla początkujących
Jest łatwy do nauki, ma bardzo szczegółową dokumentację, która jest w bardzo zrozumiały sposób podana.
Szeroko znany i stosowany
Client-First spotkasz prawdopodobnie najczęściej w swojej karierze. Niektórzy klienci wręcz mogą pytać o znajmość CF, bo dzięki temu wiedzą, że projekt będzie uporządkowany i stworzy mniej problemów w przyszłej rozbudowie.
Zasoby i społeczność
Client-first dzięki temu, że został stworzony przed grupę Finsweet, która de facto jest partnerem biznesowym Webflow i “patronem społeczności” Webflow. Ma ogromną bazę zasobów. Przede wszystkim biblioteki Relume opierają się na CF co daje tutaj ogromną przewagę. Idąc dalej ogromna społeczność gwarantuje duże zasoby materiałow do nauki i contentu edukacyjnego na temat tego frameworka.
Last thoughts
Podsumowując, Client-First to niesamowicie przemyślany i udokumentowany framework do którego dołączono wiele zasobów. Zdecydowanie warto się go nauczyć i może być świetny dla wielu różnych witryn. Ma on wady, jeśli chodzi o aktualizacje witryn i szybkość, szczególnie gdy jest używany na większych witrynach. Zdecydowanie polecam przyjrzeć się temu systemowi, nawet jeśli nie chcesz go używać, ponieważ prawdopodobnie dowiesz się kilku przydatnych rzeczy o tym, jak działa Webflow, a jest spora szansa, że w swojej karierze w Webflow natkniesz się na kompilacje Client-First.
Słowa kluczowe: webflow, framework, frameworki, poradnik, narzedzia, finsweet, no-code