No-code
Kim jest no-code developer?
Praca, skille, zarobki.
Powrót na główną bloga

Kim jest no-code developer?

No-code developer to osoba, która tworzy strony www, aplikacje bez użycia kodu. Taka osoba wykorzystuje narzędzia no-code, czyli takie, które opierają się na interfejsie graficznym. Zasadniczo no-code developer nie musi pisać kodu, jednak powinien znać podstawy i rozumieć kod. I tutaj idziemy do stwierdzenia, że tradycyjny developer czy to front-endowiec, czy nie, ma w tej drodze na pewno łatwiej.

Tradycyjni developerzy interesują się rozwiązaniami no-code

Jako że no-code’owcy nie pracują z kodem, nie oznacza, że w ogóle go nie znają, bądź nie muszą z nim pracować. 

Tradycyjni developerzy coraz chętniej sięgają po rozwiązania no-code, bo po prostu oszczędza to dużo czasu i poprawia wyniki. Software house i producenci oprogramowania coraz chętniej patrzą w kierunku no-code, bo jak wiadomo że czas to pieniądz.
 

Jest to relacja win-win, bo developer znający technologie low-code / no-code jest dużo bardziej atrakcyjny na rynku pracy, a z drugiej strony możemy robić wiele rzeczy szybciej w ramach własnej działalności.

Czy każdy może zostać no-code developerem?

Oczywiście, próg wejścia do prostych narzędzi typu Frame/Wix Studio jest naprawdę niski, a już daje spore możliwości.

Komu będzie łatwiej?

  1. Front-end developerom — bo znają kod, rozumieją technikalia i wiedza jak operować kodem, do tego znajomość javascript ogromnie poszerza możliwości platform no-code.
  2. Designerom — bo potrafią projektować piękne projekty, dbają o detale, znają się na UX i w zasadzie dzięki no-code moga dostarczyć samodzielnie pełnoprawny produkt np. Stronę WWW.

Jak już podejmiemy decyzje, że idziemy w to i poznajemy podstawy dostarczania produktów cyfrowych - czas na narzędzia. Tutaj mamy dość szeroki wybór. Możemy zająć się typowym front-endem lub pójść w backend i aplikacje. Są narzędzia prostsze i trudniejsze, od nas zależy wybór jeśli wiemy, co chcemy dokładnie robić. Webflow - jest typowo frontowym narzędziem, ale umożliwia też tworzenie aplikacji dzięki Wized i Firebase. Mamy Bubble lub Flutter Flow, które są typowo narzedziami do app developmentu.

No-code robi się coraz potężniejszą gałęzią IT i firmy coraz chętniej decydują się na takie rozwiązania, wygląda to jak rewolucja, która już się nie zatrzyma. W Polsce no-code jest jeszcze w mocno rozwojowej fazie zdobywania popularności, ale trend jest jak najbardziej na korzyść. 

Ile zarabia no-code developer?

Patrząc na niektóre ogłoszenia widełki oscylują w granicach 2000 - 4000 EUR netto. Godzina pracy developera no-code to około 200 zł w polskich warunkach.

Zarobki wyglądają atrakcyjnie ponieważ pełnimy tutaj wiele funkcji w jednej osobie, dodajmy do tego umiejętne korzystanie z narzędzi AI i mamy naprawdę solidnie wykwalifikowanego pracownika, który może być zarówno designerem jak i wdrożeniowcem.

Jakie skille są pożądane jako no-code developer?

Skillset no-code developera zasadniczo róznić się będzie trochę od tego w jakim kierunku się chcemy rozwiać (front czy back). W skrócie:

  1. Znajomość platform (Webflow, Framer, Flutter Flow, Bubble)
  2. Znajomość systemów integracji i metodyki integrowania narzędzi.(Zapier, Make, Memberstack, Stripe)
  3. Znajomość CSS i JavaScript - nawet jak skrypty napiszemy sobie z pomocą AI to musimy rozumieć ich działanie, potrafić poprawiać błędy i wiedzieć co, jak i gdzie umieścić.
  4. Język angielski - w zasadzie 90% materiałów i dokumentacji to język angielski więc tego nie przeskoczymy, nawet jeśli nie wymaga to od nas kontaktu z klientami z zagranicy. 
  5. Skille z dziedziny UX i UI Designu.
  6. Znajomość narzędzi AI. (np. Relume)

Podsumowanie

No-code zyskuje na popularności i obecnie jest idealny moment na naukę i wejście w ten świat, ponieważ w przeciągu prawdopodobnie 2 lat będzie to standard w branży. 

słowa kluczowe: no-code, developer praca, no-code praca, zarobki no-code, webflow praca

Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Zobacz wszystkie wpisy
+48 519 717 226
EN
Bezpłatna konsultacja